مریم درانی

26 Jun 2016

مریم درانی فرزند «حاج محمد عیسی درانی» می باشد. مریم درانی دوران مهاجرت را در پاکستان و ایران سپری نموده, اعضای خانواده‌اش سال ۱۳۸۲ بعد از پایان حکومت موقت به قندهار بازگشتند. ولایت قندهار در جنوب افغانستان قرار دارد.
زندگی و فعالیت اجتماعی برای زنان در قندهار امر خطیری است اما مریم درانی در همین ولایت شروع به فعالیت‌های اجتماعی کرد او برای کاهش مشکلات زنان در قندهار در سال ٢٠٠٤ انجمن فرهنگی «خدیجه کبرا» را برپا ساخت. سازمانی غیردولتی برای توانمندسازی زنان که ۲۴۰ عضو دارد. برگزاری صنوف مختلفی چون سواد پایه و یا فعالیت‌های دیگری چون خیاطی، قالیبافی، گلسازی و آرایشگری و همچنان ایجاد نخستین نمایشگاه های صنایع دستی زنان در کندهار از کارهای این سازمان بوده است. این سازمان به خانوارها قرضه هاي کوتاه مدت و بدون بهره برای ساختن سرپناه و یا راه‌اندازی کار می‌دهد. مریم درانی هفت سال بعد در سال (۲۰۱۱) کار رادیویی به نام «میرمن» را آغاز کرد که به موضوعات زنان و مشکلات آنان مثل ازدواج‌های اجباری و رسوماتی می‌پردازد که مروج خشونت و تضییع حقوق زنان است. دو سال بعد یعنی سال 2013 نخستین انترنیت کیفی رایگان را برای دختران در افغانستان ایجاد نمود,در انترنیت کیفی ملالی میوندی دختران میتوانند بدون کدام ممانعت از طرف فامیل هایشان همه روزه بخاطر مطالعه سایت های علمی و خبری, به حل سوالات , مشکلات در دروس مکتب و پوهنتون توسط فیلم های آموزشی در یوتوب و همچنان با استفاده از شبکه های اجتماعی فیس بوک و اسکایپ با سایر دختران در ولایت مختلف افغانستان و خارج از افغانستان در ارتباط شده و این اقدام باعث تبادلات ایده ها و نظریات بین زنان می شود. او همچنین شبکه‌ای سازمان ‌یافته از زنان را در قندهار به نام «شبکه دادخواهی زنان قندهار» به راه انداخت تا به دادخواهی و دفاع از حقوق زنان بپردازد. 
دراني در سال ٢٠١٤ نخستين انستيتوت تعليمات عصري را که توسط زنان رهبری می شود را ایجاد نمود این انستوتیت درای صنوف کمپیوتر, لسان انگلیسی, مدیریت, حسابداری, رهبری, خبرنگاری و غیره میباشد که دختران را در بخش تعلیمات عصری آموزش و تربیه می سازد.

در سال ۲۰۱۵ مریم درانی نخستین کتابخانه مخصوص زنان را در حوزه جنوب افغانستان ولایت کندهار ایجاد نمود، این کتابخانه داری ۴۰۰۰ جلد کتاب در عرصه های مختلف میباشد که به دختران زمینه مطالعه کتاب را در کتابخانه و یا امانت گرفتن کتاب  و مطالعه ان در بیرون از کتابخانه را مهیا می سازد. 
مریم درانی در سال ۲۰۰۴ در انتخابات شورای ولایتی افغانستان شرکت کرد و با بیش از ۲۵۰۰ رأی به این شورا راه یافت. در مصاحبه‌ای از مشکلات متعدد و موانعی می‌گوید که در فعالیت سیاسی به خاطر زن بودن در افغانستان با آن مواجه شده است. وی به تدریج با ادامه فعالیت و سماجت توانست همراهی بخش زیادی از مردم و افرادی که با حضور وی مخالف بودند را به دست آورد. مریم دورانی می‌گوید: «من به عنوان یک دختر افغان به زنان می‌گویم که به خود اطمینان داشته باشند و بدانند می‌توانند آنچه را بخواهند تغییر دهند.» مریم دورانی دوباره در سال ۲۰۰۹ در شورای ولایتی قندهار انتخاب شد و همچنان در این سمت تا سال ٢٠١٤ قرار داشت و در انتخابات دوره سوم خود را کاندید نه نمود.
او بر استقلال اقتصادی زنان تأکید زیادی داد و درباره مشارکت سیاسی زنان معتقد است و میگوید: «مشارکت زنان در شوراهای ولایتی یک تغییر بزرگ است. ما عضو زن در پارلمان داریم. سازمان‌های زنان داریم که بر موضوعات مختلفی کار می‌کنند و فارغ‌اتحصیلان زن رو به رشد است.
زیستن در چنین شرایطی گاه دشوار و ناممکن می ‌شود اما مصائب نتوانسته سد راهش شود. 
او در سال ۲۰۰۹ دو حمله انتحاری را پشت سر گذاشت و حتی در یکی از حملات مجروح شد.
مریم علاقه دارد به دیگران کمک کند و از این موضوع انرژی تازه می‌گیرد. او درباره یکی از خاطرات فعالیت های خود میگوید یکی از شاگردان سازمان او در سازمان خدیجه کبرا به نام «فاطمه» دختری ناشنوا و لال بود، به او نوشتن و مهارت خیاطی آموختند، کمکی که زندگی فاطمه را دگرگون ساخت و هنوز هم با مریم و سازمان او مکاتبه و ارتباط دارد و فعلا در بخش لسان انگلیسی و کمپیوتر آموزش می بیند.
تلاش‌های مریم در سطح جهانی مورد تقدیر قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۲ از سوی مجله تایم به عنوان یکی از ۱۰۰چهره تاثیرگذار جهانی انتخاب شد.
او همچنین در مناسبت روز جهانی زن سال ۲۰۱۲ جایزه «زنان شجاع» را همراه ۹ زن دیگر از طرف وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا دریافت کرد.
خانم درانی در 30 سپتامبر 2013 یکی از 30 جوان فعال جهان دربخش کار برای ارزش های دموکراتیک از جمله حقوق بشر, آزادی بیان توسط بنیاد ملی دموکراسی در جهان شناخته شد.
مریم درانی همچنان نخستین فرد افغان میباشد که مدال آزادی بیان را بدست آورده است, مریم هنگام دریافت جایزه آزادی در میدل‌برگ در سال ۲۰۱۴ این موضوع را بیان می‌کند که حس می‌کرده فعالیت سازمان خدیجه کبرا کافی نیست و نیاز است صدای زنان در سطحی دیگر و به شکلی رسانه‌ای و گسترده به گوش دیگران برسد؛ «رادیو میرمن» تلاشی است برای تحقق این هدف. 

مریم درانی در ۲۳ اکتوبر سال ۲۰۱۵ جایزه نسل صلح را بدست آورد، جایزه بین ‌المللی “نسل صلح “همه ‌ساله از طرف اداره انکشافی سازمان ملل متحد (UNDP) به رهبران زن و مردانی که برای ایجاد تغیير در سطح مردمی در آسیا کار کرده اند و یا برای توانمندی جامعه خود رهبری کرده اند، اهدامی شود.

مریم درانی ۲۵ نوامبر سال ۲۰۱۵ جایزه بین المللی صلح سیمرغ را از بنیاد آرمان شهر بدست آورد. پیش از اهدای جوایز روح‌الامین امینی، معاون آرمان‌شهر در خصوص جایزه امسال گفت: «ما امروز از زنانی تجلیل می‌کنیم که حنجره انسانیت هستند. امیدواریم سال آینده از دردهای کم‌تری صحبت کنیم و به جای آن به دست‌آوردهایی بپردازیم که بیشتر از امروز است.»  

مریم درانی در سال ۲۰۱۶ در یک کنفراس بزرگ بنام امید و چالش ها جایزه امید را به سطح افغانستان نیز بدست آورد.
مریم در دوره فشرده و کوتاه مدت تجارت در پوهنتون امریکایی افغانستان تحصیل کرده و در حال حاضر مشغول به تحصیل سال چهارم در رشته حقوق و علوم سیاسی میباشد

Share

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *